Retko šta je poput relija. Ulasci u stotine krivina - od kojih je svaka jedinstvena - preko prljavštine, prašine, šljunka, i sve to neverovatnom brzinom, zahteva gotovo nadljudsku koncentraciju. Štaviše, dok prolećete uskim stazama, morate pažljivo slušati jedinstveni skup šifrovanih uputstava koje vam u realnom vremenu viče suvozač da biste znali šta sledi.
„U 5 desno dugo; otvara se preko vrha, 40, 6 levo u 5 desno."
Kapirate li?
Propustite li jedno uputstvo u najmanju ruku ćete pogrešiti i izgubiti vreme; a u najgorem slučaju to bi moglo biti brzo izletanje sa staze i kraj vašeg trke.
Svaki reli se sastoji od određenog broja deonica, ili etapa, kojih obično ima između 15 i 25 tokom celog vikenda. Sve etape se voze na zatvorenim stazama, a za razliku od kružnih trka, nema direktnih trka vozač protiv vozača. Umesto toga, u WRC-u svaka posada izlazi na scenu jedan po jedan pokušavajući da završi etapu što je brže moguće. Vozač (i suvozač) s najnižim vremenima kombinovanim po etapama pobeđuje na reliju.
Štaviše, obaveze vozača i suvozača protežu se dalje od pukog dovođenja automobila što je brže moguće od početka do kraja. Početkom vikenda njihov posao je izviđanje nadolazećih etapa - poznato kao “recce”.
Tokom takmičenja vozaču i suvozaču takođe je dozvoljeno da popravljaju svoje vozilo tokom etapa, daleko od servisnog parka, ali samo koristeći alate koje su poneli sa sobom u automobilu. Zamislite da se Valentino Rossi ili Lewis Hamilton zaustave u sred kruga i promene točkove na svom motoru.
Da bismo sve to razumeli i pružili jedinstveni uvid u ovo intenzivno i jedinstveno takmičenje, našli smo se sa Oliverom Solbergom, sinom bivšeg WRC i svetskog šampiona u Rallycrossu Pettera Solberga.
Oliver je ceo život i napore u karijeri usmerio na proboj u legendarni WRC. Započevši s nedavnim uspehom na Evropskom šampionatu u reliju, a sada kao fabrički mlađi vozač za vodećeg WRC Constructors Champions Hyundaija Motorsport, bliži je nego ikad velikoj karijeri. Pročitajte dalje kako biste saznali od Olivera zašto biste trebali da pratiti verovatno najcenjeniji i najekstremniji svetski šampionat FIA-e.
Zašto je WRC tako poseban?
Oliver Solberg: „Ništa nije poput sporta. Nijedna druga disciplina nije poput WRC-a. Imate sve vrste različitih površina za vožnju i uslova. Automobili su napravljeni da prelaze sneg, kamenje, led, blato, pesak - sve to ludim brzinama. Svakog vikend trke vozite kroz hiljadu krivina, a svaka krivina je drugačija.
Uvek postoji novi izazov i nikad jedan dan nije isti. Kad se vozite 200 km/h kroz šumu, nema ništa slično. Zato mi je reli tako poseban!"
Objasnite nam zašto svoju karijeru posvećujete takmičenju?
Oliver Solberg: „Ne znam ni za šta ništa drugo! Samo se trudim da sledim svoju strast u životu. Isto je i sa bilo čime drugim u životu, ako se tako snažno odnosite prema nečemu da želite tome potpuno da se posvetite, onda je to prirodno glavni fokus. Odrastao sam sa željom da budem svetski šampion i usredsređujem sve na ovo, jer je tako posebno i tako jedinstveno. "
Ko ili šta vas nadahnjuje u vezi relija izvan porodice?
Oliver Solberg: Reli! Reli me nadahnjuje za još više relija! Jednostavno ga volim - toliko je zabavno sesti za volan i raditi sve što ima veze s automobilima ili relijem. To me nadahnjuje!"
Na šta bi fanovi trebalo da obrate pažnju?
Oliver Solberg: “Mislim da bilo koji navijač ili bilo ko novi u reliju mora da vidi Finski reli. Videti automobile kako lete 200 km/h - na nekim od najbržih staza na kalendaru - nešto je što svako treba da vidi barem jednom. Sigurno će pridobiti bilo koga da postane fan, a to je ono što i hardcore fanovi vole da vide."
Koja je razlika između mašina za R5 i WRC?
Oliver Solberg: „R5 je u osnovi vrlo jednostavna verzija WRC automobila, sve je pojednostavljeno. Na automobilu WRC sve je maksimalno; od aerodinamike, komandi, volana i čiste snage. Za mene prelazak s jednog na drugi nije toliko važan u smislu najveće brzine gde primetite razliku, već je to ubrzanje i način na koji automobil vozi na stazi i menja pravac. Tehnologija da bi WRC automobil radio na ovaj način puno je naprednija od R5 automobila. Imate elektroničke razlike u vezi s aero paketom."
Koliko je važan shakedown?
Oliver Solberg: „To je zapravo najvažniji deo celog vikenda! Morate imati dobar recce i morate beležiti dobara prolazna vremena. Ako imate beleške s lošim tempom, ne možete ići brzo. Potpuna priprema tokom recce najvažniji je deo tokom vikenda. Imate nekoliko video snimaka s staze pre nego što uskočite u automobil kako biste izveli recce - oni su dostupni svakom vozaču koji se takmiči tokom vikenda. Ovo vam daje dobar uvid u staze koje su pred vama. Uglavnom samo dobijete dve stranice kako biste praznu stranicu pretvorili u sve napomene o tempu za tu fazu."
Koji vam je najdraži deo vikenda?
Oliver Solberg: „Jednostavno vožnja. Za mene ne postoji ništa poput vožnje po etapama i želja da se vozi što bolje. To je razlog zašto su svi tamo i to je svakako najuzbudljiviji deo svakog vikenda."
Da li je zastrašujuće pokrivanje stotina kilometara tokom jednog vikenda velikom brzinom?
Oliver Solberg: "Zato imamo beleške o tempu! Tako barem znate šta se događa i šta sledi. To ga čini malo manje zastrašujućim, kapirate? Haha!"
Koliko vremena provodite s Aaronom proučavajući mape itd.?
Oliver Solberg: „Pokušavam doslovno samo da vozim po beleškama onako kako mi se govori - ne proučavam ih i uopšte ne pokušavam toliko da pamtim. Samo vozim prema osećaju koji imam u automobilu baš u tom trenutku i prema beleškama koje sam napravio tokom recce. Na putu za recce dobijate dve karte, a zatim morate da gledate video ako želite još da proučavate stazu. To radim uglavnom iz svoje početne reakcije na beleške o tempu, umesto da planiram i pamtim stazu."
Koliko sami radite na automobilu?
Oliver Solberg: „Uglavnom radimo na promenama na vozilu između etapa - sve to mora biti učinjeno s alatima koje imate u automobilu, tako da ne možete napraviti velike promene. Sve što je bitno u pogledu popravki ili promena mora da pričeka dok se ne vratite na servis [paddock]. Ako vam pukne guma ili neki manji problem na stazi, sami ste i trebate da pronađete način da to popravite, što može biti popriličan izazov."
Specijalna staza? Power stage? Koja je razlika za vas?
Za mene je svaka etapa jednako važna. Naravno da želite da dobijete pet bodova na power stage-u, ali iz čiste perspektive vozača svaka je etapa jednako važna - od prve do poslednje.
Na kraju, opišite WRC u tri reči...
Oliver Solberg: "Brzo, ludo, avanturistički."
Kad završite s čekiranjem Oliverovog uvida u WRC, ne zaboravite da pogledate Oliverovu glavnu ulogu u epizodi jedne od video serijala Monster Energy-a 'Come with us', koja se nalazi ovde: